0 216 398 71 94
trtrtrtr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gemi Zemin Kaplamaları

25 Nisan 2023
140 kez görüntülendi
Gemi Zemin Kaplamaları

Genellikle deniz yolu taşımacılığı ve turistik seyahatlerde kullanılan gemilerin yapısı, seyahate uygun bir şekilde dizayn edilmelidir. Özellikle yük taşımak için kullanılan gemilerde tüm ekipmanların uygunluğunun yanı sıra şartların da güvenliği sağlayan kaliteli malzemelerden yapılması mühimdir. Gemi zemin kaplamaları, amaca uygun ve özel olarak yapılır. Poliüretan malzemelerden yapılan gemi zemin kaplaması sayesinde kaydırmaz bir zemin oluşturulabilir. Bu sayede gemi içine yüklenen yüklerin taşınmasında herhangi bir zorluk yaşanmaz. Yerlerin poliüretan ve benzeri malzemeler ile kaplanması sayesinde senelerce kullanım kolaylığı sağlanabilir.

Gemi zemin kaplamaları düz renklerde olabileceği gibi farklı desenlerde ve tonlarda da döşenebilir. Turistik bir amaca hizmet ediyorsa özellikle şık duran ve dekor ile uyumlu epoksi veya poliüretan zemin kaplamalar tercih edilebilir. Zemin kaplamalarının kaydırmaz poliüretandan yapılması olası kazaların da önüne geçer. Ayakkabı zeminlerinin kaymasını engelleyerek rahat ve konforlu bir yürüme imkânı tanır.  Poliüretan gemi zemin kaplamaları uygulanması kolay ve en sık tercih edilen malzemedir. Rahat uygulanır ve en uzun süre dayanan zemin kaplama malzemedir.

Gemi Zemin Kaplamalarının Kullanım Avantajları

Gemi zemin kaplamalarının kullanım avantajları hem işlerin aksamaması için hem de turistik amaçlı seyahat eden güzergahlarda rahat bir yürüme alanı sağlanması açısından önemlidir. Bu nedenle de pek çok farklı avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Gemilerin zemin kaplamaları için poliüretan tercih edilmesi sayesinde zeminin kayganlığı minimum seviyeye indirilir. Bu da kişiler yürürken kaymalarını engelleyebilecek bir taban anlamına gelir.
  • Epoksi reçine bazlı farklı gemi zemin kaplamaları sayesinde kolay uygulama avantajının yanı sıra malzemelerin yüzeyi taşınırken aşındırması da engellenir. Bu avantaj özellikle yük gemileri açısından önemli bir noktadır.
  • Ahşap ve benzeri gemi zemin kaplamaları otantik bir görünümün yanı sıra geminin yük dengesini sağlar ve kolay değişip sökülebilme imkânı ile pek çok farklı avantajın da kapısını aralar. Özellikle maliyet açısından uygun fiyatlı olması sık sık tercih edilme sebepleri arasında yer alır.
  • Gemi iç dekorasyonu ile uyumlu hammadde ve görünüme sahip gemi zemin kaplamaları kolay temizlenebilme ve uzun süre dayanıklı olma gibi pek çok farklı avantaj sunar.

Gemi Zemin Kaplama ve Uygulama

Gemilerin zeminleri genellikle ahşap olabileceği gibi halı olarak da kaplanabilir. Özellikle seyahat gemilerinde sık sık farklı renk skalasına sahip, halı kaplama görülebilir. Köpük ve suyla yıkama avantajına sahip olan halı kaplama zeminler sayesinde kişiler bir yerden başka bir yere yürürken, ayakları takılmadan veya kaymadan yol kat edebilirler. Genellikle tabakalar halinde satılan ve kullanılan bu halı zemin kaplamaları kısa sürede döşenir ve yıkama kolaylığına sahiptir. En büyük uygulama alanı yolcu gemilerinde görülür. Ayrıca ayakları kaydırması yolculuk esnasında yürümeyi planlayan kişilerin sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir. Gemi zemin kaplama ve uygulama olarak bu halı kaplamalar yük gemilerinde de sıklıkla tercih edilir.

Gemi zemin kaplama ürünleri arasında PVC olanları da vardır. Bunlar zeminden su geçirmedikleri ve kolay silinebilir ürünler oldukları için özellikle ticari gemilerde sıklıkla tercih edilen gemi zemin kaplama ürünleridir. Ürünler özel bir yapıştırıcı yardımıyla zemine düzgün bir şekilde dizilebilir. Oldukça hızlı döşeme özelliğine sahip olan bu pvc kaplamalar ile düz ve kaygan olmayan zeminler oluşturulabilir. Ayrıca yük indirip bindirme sırasında da sürdürebilme kolaylığı sağlar. Bir diğer avantajı ise çizilmeye dayanımının yüksek olması sayesinde taşınan eşyaların zemini herhangi bir zarar vermesi de büyük ölçüde engellenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?