0 216 398 71 94
trtrtrtr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hastane Zemin Kaplamaları

24 Nisan 2023
293 kez görüntülendi
Hastane Zemin Kaplamaları

Hastane zemin kaplamaları için kullanılacak olan zemin kaplamanın özellikleri oldukça önemlidir. Çünkü hastane zemin kaplamanın özellikleri hasta sağlığına dolaylı veya doğrudan etkilemektedir.

Hastane zemininde olması gereken özellikler şu şekildedir:

 • Sürtünmesi düşük olan malzemelerden yapılmış zemin kaplamalar tercih edilmeli çünkü tekerlekli olarak taşınan malzemelerin kolay taşınması adına önem arz eder.
 • Hijyenik olması açısından bakteri tutmayan yani antibakteriyel olmalıdır,
 • Antialerjik olmalıdır,
 • Kir, pas, toz ve leke tutmayan özelliğe sahip olmalıdır,
 • Kolayca ve derinlemesine temizlenebilir olmalıdır,
 • Dışarıdan gelebilecek olan darbelere karşı dayanıklı olmalıdır, aşınmaya dayanıklı olmalı,
 • Zemin tek parça halinde olmalıdır. Çünkü zemin arasına giren maddelerin hijyenik açıdan zararlı olacağı için tek parça olması önemlidir.
 • Sürekli değişim istememeli. Uzun ömürlü olmalıdır.
 • Kolay uygulanabilir ve değiştirilebilir olmalıdır.
 • Pürüzsüz olmalıdır,
 • Yıkanmaya ve temizlenmeye oldukça yatkın olmalıdır.

 

Hastane zeminin istenen yukarıdaki özellikleri gösteren zemin kaplamaya sahip olması gerekmektedir. Hastane  zemin kaplama için kullanılan zemin kaplamalar şu şekilde açıklanabilir:

 • PVC zemin kaplamalar

PVC zemin kaplama pek çok farklı mekan için kullanılmaktadır. PVC zemin kaplamların tercih edilmesindeki ilk özellik antibakteriyel özeliğe sahip olmasıdır. PVC zemin kaplamalar, kolay temizlemesi ile de öne çıkmaktadır. PVC zemin kaplamlar; kir, pas, toz ve leke tutmaz özelliklerine sahiptir.

PVC zemin kaplamalar ayrıca ucuz olması özelliği ile de ekonomik açıdan kullanıcıya fayda sağlamaktadır. PVC zemin kaplamlar, kolay uygulanabilir olduğu için tadilat gerektiği zamanlarda pratiklik sağlamaktadır.

PVC zemin kaplamalar, pek çok farklı renk ve çeşidi ile estetik açısından istenen özelliğe sahip olabilmektedir.

PVC zemin kaplamanın farklı çeşitleri farklı alanlar için uygun olmaktadır. Hastanenin odalarında, ameliyathanesi, koridoru veya depoları farklı döşenebilmektedir. Hangi alana hangi PVC zemin döşeme çeşidinin kullanılacağı bu mekanlarının özellikleri ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir.

PVC zemin kaplamların, genellikte tek parça olan ve aralarında boşluk bulunmayan çeşitleri hastanelerde kullanılmaktadır. Çünkü aralarında boşluk olan zeminlerde aralarda kir ve mikropların birikmesi kolay olacağından hijyenik açıdan eksikliklere sebep olmaktadır.

PVC zemin kapamalar, eğer özellikle de koridor için kullanılacaksa sürtünmesiz olması ekipman, hasta yatağı ve benzeri eşyaların taşımasında yararlı olacaktır.

 • Hastane odaları için zemin kaplama

Hastanenin hastaların kalacağı odalar için zemin kaplamalar hasta sağlığı için önemli rol oynamaktadır. Hasta odalarında bulunan zemin kaplamaları için genellikle PVC çeşitleri kullanılsa da farklı zemin kaplamalar da kullanılabilir.

Hasta odaları için kullanılacak olan zemin kaplamanın sahip olması gereken ilk özellik ebetteki bakteri tutmaz olmasıdır. Hijyenik açıdan hastanenin geri kalanı gibi hasta odalarının da bu özelliği göstermesi gerekir.

Hastaların, dinlediği ve iyileşme sürecinin geçirdiği odaların hasta konforuna sahip olması önemlidir. Koku yapan, ses yapan, sesi absorbe etmeyen veya hastaya sıcak bir ortam sunmayan zemin kaplamaların hasta odalarında kullanılmaması yararlı olacaktır.

Hastanenin tamamında özellikle de koridorlarında pürüzsüz ve sürtünmeyen zemin kaplamalar tercih edilse de hasta odalarında kaymayan zemin kaplamaların kullanılması gerekmektedir. Çünkü hastanın oda içinde kayıp zarar görmesi veya yatağının kayması gibi sorunların yaşanmasının engellenmesi gerekmektedir.

Hasta odaları için çeşitli zemin kaplamalar tercih edilmektedir. PVC zemin kaplamalarının çeşitleri de dahil olmak üzere. Ama daha sıcak ve konforlu yapısından dolayı ahşap döşemeler kullanılmaktadır. Genellikle cilalı olarak uygulanan bu zemin kaplamalar dayanıklı olmaktadır. Ve yukarıda hasta odasında olması gereken özelliklerin çoğunu barındırmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?