0 216 398 71 94
trtrtrtr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Karo Halı Nedir?

18 Nisan 2023
405 kez görüntülendi
Karo Halı Nedir?

Karo halı, genelde 2500cm² veya daha fazla ebatlarda olan çoklu kare şeklindeki şekillerin birleşmesiyle oluşan genellikle ofis tarzı yerlerde, sinema ve tiyatro salonlarının zeminlerinde, işletmelerde veya toplantı salonlarında kullanılan bir halı çeşididir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Çoğu yerde bu tip zemin kaplaması kullanılabilir. Sektörde bulunan güvenilir halı türlerinin başında gelir.

Cinslerine Göre Karo Halılar Nelerdir?

Polyamid ve polipropilen cinsli karo halılar mevcuttur. Peki bu ikisinin farkı nedir?

Polyamid ipliklerden oluşan karo halıları, naylon kumaş tarzında düşünebiliriz. Zaten halk dilinde naylon tarzı kumaşlar olarak geçer. Bu kumaşların en önemli özelliği ise dayanıklı olmasıdır. Zemin kaplaması için oldukça ideal olup bazı kıyafetlerin yapısında ve birçok üründe kullanımı söz konusudur. Kullanıcıların tercih etme sebebi ise ısıl işlem görüp gergin yapısıyla dayanıklılık testlerini başarıyla geçmesidir.

Polipropilen iplikler, yalıtkan ve güçlü olmalarıyla ön plana çıkarlar. Maliyetlerinin daha uygun olması sebebiyle de tercih edilebilirler. Hafif ve kir tutmayan yapısı ile oldukça kullanışlıdır.

Her iki karo halı türünün dezavantajı ise kimyasal işlemlerden geçmesidir. Bilindiği üzere kimyasal işlem görmüş çoğu ürün sağlık bakımından ne kadar sağlıklıdır bu bir tartışma konusudur.

Bukle veya kesilmiş şekilde olan karo halı dokuları vardır. Bunlar ayrı ayrı olabileceği gibi ikisi birlikte de kullanımı söz konusudur.

Karo Halı Tercih Etme Sebepleri Nelerdir?

Birçok zemin kaplama çeşidi vardır. Karo halı zemin kaplaması bunlardan biridir. Zevkli ve şık duruşları sayesinde müşterilerin gözünde iyi bir izlenim yaratabilirler. Çünkü genelde simetrik yapılarıyla dikkati üstüne çekerler. Simetrik ve uyumlu bir yapısı akıllara düzen, tertip, uyum ve birlikteliği getirir. Bu yüzden karo halı oldukça popülerdir. Kullanımı yaygın ve konforludur. Kullanılacağı zaman rengi, şekli ve biçimi göz önüne alınmalıdır. Çünkü kötü ve daha az yaygın olan bir renk insanların gözünde kötü izlenim verebilir. Rengi, şekli ve biçimi

karo halı fiyatları

karohalifiyatlari

göze güzel görünmelidir. Ofislerde yaygın kullanılma sebebi ofisin görünüşüne şıklık katmak, göze hitap et

mek, ses yalıtımı sayesinde ortamdaki gürültüyü en aza indirmek ve ısı yalıtımı sayesinde ısıyı hapse

derek yüksek maliyetlerden kaçınmak olarak sıralanabilir. Ayrıca döşenmiş olan halının bir kısmı sökmek istendiğinde bütüne dokunmadan yapılabilir. Bütün olarak sökmek yerine belirli bir kısmı sökülebilir. Bunu yapması bir avantajdır.

Karo Halı Zemine Uygulanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Karo halı çeşidi halıyı zemine uygularken zeminin uygunluğu kontrol edilmelidir. Düz, pürüzsüz, nemsiz ve güzel bir zemin olmalıdır. Çünkü zeminde pürüz, çıkıntı veya bir engel olması durumunda karo halı düz bir şekilde durmaz ve kötü bir görüntü elde edilir. Kimse kötü bir görüntü elde etmek istemez bu yüzden zemin kontrolü oldukça önem arz etmektedir. Zemin kontrol edilip uygunluğuna karar verildikten sonra ise çevreyi ve ambiyansı da kontrol etmek gerekir.

Buraya karo halı uygulaması yapacağız fakat çevre buna elverişli mi? Her şey birbiriyle uyumlu mu? Göze nasıl hitap eder? Karo halı şekilleri ve rengi ortama uygun mu? Bu tarz soruların cevapları olumlu ise uygulama başlanır.

Karo halıyı zemine döşemeden ilk önce zemine yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcı sürüldükten sonra biraz beklenir ve karo halılar yerleştirmeye başlanır. Karo halılar birbirleriyle uyumlu ve sıkı bir şekilde yerleştirilmelidir. Aksi takdirde bazı uyumsuzluklar çıkabilir. Karo halı döşerken işini bilen, tecrübeli bir ekiple yapılmalıdır. Çok tercih edilen bir türdür. İyi yerleştirildiği takdirde ömürleri oldukça uzun olup genellikle bir sıkıntı çıkarmazlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?