0 216 398 71 94
trtrtrtr
Sosyal Medya Hesaplarımız

LVT Zemin Kaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

24 Nisan 2023
249 kez görüntülendi
LVT Zemin Kaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

LVT Zemin Kaplama Nedir?

LVT zemin kaplamalar, PVC zemin kaplamaların bir çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça sık tercih edilen LVT zemin kaplamalar hem doğal hem de sentetik olan malzemelerden üretilmektedir.

LVT ,tam açılımı ile Luxury Vinly Tile, zemin kaplamalar kendi içinde farklı çeşit ve kullanım şekillerine sahip olmasından dolayı farklı ortamlara kolaylıkla uygulanabilmektedir ve bu yüzden sıklıkla tercih edilmektedir.

LVT zemin kaplama diğer pek çok zemin kaplama gibi tek bir parça veya işlemden oluşmamaktadır. LVT zemin kaplama birkaç ayrı katmanın özel işlemler ile bir araya getirilerek yapılan bir zemin kaplamadır.

LVT zemin kaplama özellikleri:

-Esnektir,

– Farklı görünümlere sahip olabilmektedir. Granit, beton, seramik veya parke gibi…

– Karo veya levha şekillerinde yapılara sahip olmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı farklı şekildeki ortamlara göre tercih edilebilme fırsatı sunmaktadır.

– Kolay uygulanabilir ve pratiktir.

– Suya dayanıklıdır,

– Ateşe dayanıklıdır,

– Sürekli geçişin olduğu ortamlar için oldukça dayanıklıdır,

– Sesi absorbe edebildiği için rahatsızlık oluşturmaz,

LVT zemin kaplamalar, yukarıdaki özelliklerinden dolayı pek çok farklı mekanda ve alanda kullanılabilmektedir. LVT zemin kaplamaların kullanım alanları:

 • Hastaneler, klinikler veya bakım evleri,
 • Evlerde de kullanılabilmektedir,
 • Okular, üniversiteler veya çocukların bulunduğu kreşler,
 • Alışveriş merkezleri veya dükkanlar,
 • İnsan trafiğinin yoğun olduğu fuar veya restoranlar,
 • Sinemalar veya tiyatrolar gibi pek çok birbirinden farklı mekanda LVT zemin kaplama kolaylıkla kullanılmaktadır.

LVT zemin kaplamaların bu kadar farklı zeminde uygulanabilir olmasının sebebi ise sahip olduğu çeşitlerdir. LVT zemin kaplamalar ihtiyaca uygun olarak farklı çeşitlere sahip olmaktadır. Fakat temel olarak LVT zemin kaplamalar üçe ayrılır ve bunlar: dry back, loose lay ve kilitli olarak adlandırılan çeşitleridir.

Dry back olarak adlandırılan LVT zemin kaplama çeşidi yapıştırmalı olarak uygulanan çeşididir.

Loose lay olarak adlandırılan LVT zemin kaplam çeşidi ise sökülüp takılabilme özelliği gösteren zemin kaplama çeşididir.

Kilitli LVT zemin çeşitleri, kilit benzeri sökülüp takılma imkanı sunan bu zemin kaplama hataların çözümüne imkan sunmaktadır.

LVT Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin kaplamalar zeminin uzun ömürlü, dayanıklı veya estetik olması için yapılmaktadır. Zemin kaplamların istenen özelliği gösterme için de zemin kaplamların hepsinin kendine özgü bir uygulama veya montaj işlemi vardır. Bu uygulama veya montajların nasıl yapıldığını bilmek ve bu kuralara uymak oldukça önemlidir.

LVT zemin kaplamanın ise montaj aşamaları ve nasıl yapılması gerektiği şu şekilde sıralanabilir:

 • LVT zemin kaplamanın yapılacağı zeminin temiz olması oldukça önelidir. Zemin pürüzsüz olması ve üzerindeki kirden arındırılmış olması gerekir,
 • LVT zemin kaplamanın uygulanacağı zeminin düzgün olması da gereklidir.
 • Eğer yükseltilmiş zemin üzerinde LVT zemin kaplam yapılacaksa sökülüp takılabilen LVT zemin kaplama çeşidi kullanılmalıdır. Çünkü yükseltilmiş zemin kaplamalar sökülüp takılabilen ve tamirat amacıyla bu işlemin sıklıkla yapıldığı zemin çeşididir.
 • LVT zemin kaplama kısa sürede yapılabilmektedir ve kolaylıkla montajı yapıldığı için de ekonomik açıdan da avantajlıdır.
 • LVT zemin kaplamalarının çeşidine uygun şekilde kurulumu yapıldıktan sonra bir gün gibi kısa bir sürede kullanıma başlanabilir.
 • Esnek olan LVT zemin kaplama için örneğin yapıştırmalı zemin kaplamalar için zeminin zemiz olması gerekli ve oldukça özenlidir.
 • Sert olan LVT zemin kaplamaları için örneğin kilitli LVT zemin kaplamalarında esnek olana göre daha az önemlidir. Her iki durumda da temizliğin yapılması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?