0 216 398 71 94
trtrtrtr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ofis Zemin Kaplamaları

24 Nisan 2023
141 kez görüntülendi
Ofis Zemin Kaplamaları

İç mekanlar veya dış mekanlar olsun zemin kaplamalar gerekli ve önemlidir. Zemin kaplamalarının nedenleri: zeminin su geçirmemesi, zeminin eskimemesi, zemin sıcaklığa dayanaklığı, zeminin dayanıklılığı ve benzeri durumlardır.

Ofis olarak kullanılan mekanlarda zemin kaplamaları ise pek çok nedenle önem kazanmaktadır. Ofis ortamında zemin kaplamalar sadece yararlı olacağı su yalıtımı veya ses yalıtımı için değil ayrıca görüntü ve konfor açısından da yarar sağlayacağı için tercih edilmektedir.

Ofis için kullanılacak olan zemin kaplama çeşidinde aranan özellikler ve dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

  • İç mekan için kullanılacağı için öncellikle kokusu olan zemin kaplamalardan uzak durulması gerekir,
  • İnsanların kapalı alanda uzun süreli olarak malzemeye maruz kalacağı göz önünde bulundurularak antibakteriyel, insan sağlığına zararı olmayan ve antialerjik olmasına dikkat edilmeli,
  • İç mekanda doğal olarak oluşan statik elektriğin birikmesine engel olan antistatik malzemelerden oluşan zemin kaplamalar tercih edilmeli.
  • İç mekanlarda kullanılan zeminin temiz olması oldukça önemlidir. Bu yüzden zemin kaplamanın kolay temizlenebilir ve hijyenik olması gerekir.
  • Kaymaz özellikli olması gerekir.
  • Ofisler için görünüm oldukça önemlidir. Bu yüzden tercih edilen zemin kaplamanın göze hitap eden ve şık bir malzemeden olması yararlı olacaktır.

 

Ofis ortamında kullanılan zemin kaplaması için kullanılan zemin kaplamaları aşağıdaki gibi sıralanabilir ve açıklanabilir:

  • PVC yer döşemeleri

PVC yer döşemeleri, ofis zemin kaplaması olarak en sık kullanılan malzemelerdendir. PVC yer döşemesinin özellikleri: esnek olduğu için dayanıklı, kolay temizlenebilir, ses absorbe edebilir, hijyenik, uzun ömürlü, koku yapmaz, ateş yürümez ve pratik olmasıdır.

PVC zemin kaplamaları bir ofis ortamının zemininde olması istenen özelliklere sahip olduğu için oldukça sık tercih edilmektedir.

  • Halı zemin kaplamalar

Halı zemin kaplamalar, ofis için tercih edilen bir diğer zemin kaplama çeşididir. Halı zemin kaplamalarının en belirgin özelliği ses yalıtımı konusunda iyi olmasıdır. Halı zemin kaplamaları yürüme, topuk ve vurma seslerini oldukça iyi derecede absorbe eder. Konfor açısından da önemli derece yararlı olmaktadır. Halı zemin kaplamalar temizlik açışımdan da ,antibakteriyel olanlar tercih edildiğinde, avantajlar sunmaktadır.

  • Örgü vinil zemin kaplama

Örgü vinil zemin kaplamaları bir PVC zemin kaplamanın bir çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Örgü vinil zemin kaplamanın  bir diğer adı örme PVC zemin kaplamalarıdır.

Örgü vinil zemin kaplamaları, PVC zemin kaplamalarının sahip olduğu kolay temizlenebilir, farklı renk seçeneği, ekonomik olması ve pratik olması gibi özelliklerine sahiptir. Örgü vinil zemin kaplamalarının öne çıkan özellikleri; dayanıklılık konusunda üst düzeyde etki göstermesi, ses absorbe edebilmesi ve farklı seçeneklere sahip olmasıdır.

  • Yükseltilmiş zemin kaplama sistemleri

Yükseltilmiş zemin kaplama sistemleri, var olan zeminin üstüne belli bir yükseklikten itibaren kurulan zemin olarak açıklanabilir. Yükseltilmiş zemin kaplama sistemleri ile oluşan boşlukta tesisat için kullanılan kablolar, borular ve benzeri malzemelerin saklanacağı bir yer de sunar. Böylece tadilat, yıkım veya yapım için ekstra masraf ve enerji harcanmamış olur.

Yükseltilmiş zemin kaplama sistemlerinin özellikleri: yangına dayanıklıdır, nem tutmaz, insan sağlığına zararı yoktur, kir ve toz tutmama özelliği sayesinde kolay temizlenebilir, antistatik özelliği sayesinde elektrik tutmaz, uygulanması kolaydır, farklı kullanım ve uygulama çeşidi sayesinde pek çok ortama kolaylıkla uygulanabilir.

Yükseltilmiş zemin kaplama sistemleri, iki parçadan oluşmaktadır. Bunlar alt ve üst kısımlarıdır. Alt ve üst kısmı dayanıklılık adına alüminyum veya galvanize çelikten yapılmaktadır. Yükseltilmiş zemin kaplama sistemlerinin üst kısmına farklı zemin kaplamalar da uygulanabilir. Örneğin, örgü vinil veya halı kaplamlar kolaylıkla uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?