0 216 398 71 94
trtrtrtr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Spor Zemin Kaplamaları

18 Nisan 2023
158 kez görüntülendi
Spor Zemin Kaplamaları

Spor salonu zemin kaplamaları yapılan branşa göre değişmektedir. Her spor branşına özgü yani ihtiyaca göre zemin kaplamaları mevcuttur.

PVC Spor Salonu Zemini Kaplama

PVC spor zemin kaplama malzemeleri, örneğin kapalı spor salonları, dans salonları, fitness, basketbol, badminton, ​​voleybol ve hentbol gibi spor alanlarında en çok talep edilen malzemelerdir. 2mm’den 10mm e kadar ve çeşitli seçenekteki kalınlıkları ile birçok farklı amaçlar ile kullanım avantajlarına sahiptir.  Çeşitli renkteki ürün yelpazesinde spor sahalarından basketbol salonlarına kadar her türlü alan için en uygun ürünleri bulabilirsiniz.

Web Sitemizde spor salonu zeminleri için alternatif seçenekler mevcuttur.

Spor salonu zeminlerinde PVC, Tartan zemin, kauçuk, epoksi ve poliüretan gibi kaplamalar kullanmaktayız. Her türden farklı spor salonlarına ithal ve yerli malzemelerle uygulama ve satış hizmeti vererek, hayalinizdeki zemin kaplamaların satışından uygulamasına kadar uzman hizmet veriyoruz.

Tartan Zemin Kaplama

Atletizm sahalarının en çok tercih edileni olan Tartan zemin kaplamalar, esnek yapısı, darbe emici oluşu, UV ışınlarına dayanıklı, aşındırıcı olmayan yapısı ve süngerimsi kaymayan dokusu nedeniyle açık hava spor sahalarında sıklıkla tercih edilen kauçuk zemin kaplamasıdır. Bu doğrultuda özellikle atletizm pistlerinde sandviç sistemli poliüretan tartan zemin kaplama ve sprey sistemli tartan zemin kaplaması kullanılmaktadır.

Tartan zemin UV dayanımlı EPDM kauçuk ile bir uygulanır. Tek bileşenli poliüretan kaplama türüdür. Sentetik spor sahalarının zeminleri arasında yer almaktadır ve genellikle 8, 10 ve 13 mm kalınlıklarda kullanılır. Tenis kortları, basketbol sahaları, atletizm pistleri gibi spor salonlarında kullanılmaktadır. Dış mekân zemin tiplerine aittir. Tartan istenirse EPDM ile de kaplanabilir. EPDM kauçuk kaplama zeminin darbe dayanımını arttırır.

Tartan Zemin Kısaca

Tartan, özellikle atletizm pistleri olmak üzere koşu ve yürüyüş için tercih edilen zemindir. Tartan döküm kauçuk yer döşemesi, uzun ömürlü, darbe emici, esnek, UV korumalı ve kaymaz spor zeminidir. Birçok özelliği ile oldukça uygun fiyatlı bir zemin olan, güneş ışınlarına dayanıklıdır ve yaz aylarında solmaz. Ayrıca zemin kaymaz yapısı ile spor yapmaya uygundur. Yumuşak zemin, şok emici dokusu sayesinde spor sırasındaki kazaları önlemek için idealdir. Sünger yapısı sayesinde aşınma geciktirici yapıya da sahiptir. Özellikle spor sahaları, koşu ve yürüyüş yolları, profesyonel atletizm pistleri, açık hava spor sahaları, oyun parkları vb. alanlara uygundur. Tartan zeminlerin imalatında sağlığa zararlı malzemeler kullanılmamaktadır. Bu nedenle çocukların kullanımına uygun olan tüm alanlarda tercih edilebilir. Farklı uygulamalara uygun pek çok tartan döşeme çeşidi vardır.

Tartan (kauçuk) zemin çeşitleri

Sandviç sistem poliüretan tartan zemin kaplama;

Uluslararası organizasyonlarda en çok tercih edilen geleneksel zemin çeşididir. Aşınma yüzeyi çeşitli tanecikli malzemelerden oluşur. Belirli kalınlıklardaki EPDM granüllerin özel bir makine kullanılarak karıştırılması sonucu oluşan hadde malzemesinin yerleştirilmesi ile elde edilir. Sandviçin adı da bu farklı katmanların katmanlı olmasından geliyor. Bir atletizm pistinin inşası için en ünlü sistem, sandviç sistem poliüretan tartan zemin olarak bilinir. Toplam 5 katmandan oluşan bu sistem; tüm profesyonel yarışmalarda en popüler sistemdir. Sporcuların performanslarını arttırarak maksimum performanslarını göstermelerini sağlamak ve sakatlık riskini en aza indirmek için tasarlanan bu sistem; Fiyat açısından kalite ile direkt ilişkisi en yüksek sistem olarak öne çıkmaktadır.

Sandviç sistem poliüretan tartar kaplamanın kullanıldığı alanlar;

 • Atletizm sahaları,
 • Çok amaçlı spor saha alanları,
 • Okul atletizm sahaları
 • Çocuk parkı

Püskürtme Sistem Tartan zemin kaplama

Sprey kaplamalı bu zemin gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu tür sahaların yapısı aslında zıplamayı kolaylaştıran siyah kauçuk granüllerden yapılmış poliüretan bir katmandır. İnce bir sürtünme tabakası sprey püskürterek yapılır. Daha sonra sistem beton zemin üzerine yerleştirilir. Bu yapının en önemli özelliği maliyet/kalite verimliliğidir. Düşük bütçeli uygulamalar için uygun bir seçimdir.

Atletizm pistinin yapımında kullanılan diğer bir sistem ise sprey sistem tartan zemindir. Farklı ihtiyaç ve gereksinimlere göre farklı özellik ve tiplerde atletik parkurlar her zaman sporcuların sağlığı için özel olarak tasarlanmaktadır.

Tartan Zemin SBR ve SBR EPDM Tartan Kauçuk Zemin olarak iki temel yapıda kullanılmaktadır.

SBR Tartan zemin

Sbr Granül, PU bağlayıcı ve pigment kombinasyonu ile macun haline getirilmiş granüllerin, fnisher veya mala ile beton üzerine uygulanması olarak tanımlanır. SBR Su geçirmez ve elastik yapıdadır.

SBR EPDM Tartan zemin kaplama

Alt tabakaya dökme şeklinde SBR, üst tabakaya EPDM granülleri ve PU birleştirici ile yapılan kauçuk macun uygulanır, Bu sistem dış ortam koşullarında dayanıklılığı iki katına çıkartır. EPDM malzemenin kalitesi sayesinde renginde solma yapmaz ve doğal bir ürün olduğu için sağlığa zararı bulunmamaktadır.

Tartan zeminlerin kullanım alanları

Açık hava basketbol ve voleybol sahalarında, tenis kortlarında, Bisiklet ve patikalarda, golf sahalarında,  çocuk oyun parklarında,  okul bahçesinde, Evrensel alanlarda, Atletizm pistlerinde yaygın olarak kullanılır.

Kauçuk Zemin Kaplama

Kauçuk malzemenin dayanıklılığı ve esnekliği kullanılarak yapılan bir zemin kaplama çeşididir. Bu tip kaplama, kauçuk macunun kükürt ile vulkanize edilmesiyle elde edilir. Çok estetiktir ve kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır. Bu, dış mekân döşeme türlerinden biridir. Farklı renk ve desenlerde yapılabilmektedir. Hijyenik bir zemin olup oldukça yumuşaktır. Gürültüyü ve darbeleri sönümler. Yani ses yalıtımı sağladığı gibi, örneğin düşme gibi durumlarda yaralanmaları da önlemektedir. Bu nedenle oyun alanları, anaokulları ve spor salonları gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu zemin türü Tartan zemin türüyle benzerlik göstermektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama

Poliüretan kaplama, her türlü beton ve çelik yüzeylere uygulanabilen, kolay temizlenebilir, sararma yapmayan, yüksek mukavemetli, etkili ve koruyucu bir kaplamadır. Kimyasal ve mekanik direncin kritik olmadığı yerlerde ekonomik çözüm sunar. Spor salonlarında kullanılan, tek parça, derzsiz olarak uygulanabilen kaplamadır.

Dilerseniz mat, parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilmektedir. Tozlu ortamlar için toz birikmeyen ve kolay temizlenebilen kaplama çeşididir. Bu kaplama türü, içten ve dıştan uygulandığından dolayı güneş ışınlarına ve çatlama, kuruma gibi deformasyonlara karşı dayanıklıdır.

Web sitemiz yüksek yapışma, eskime direnci, deniz suyu ve tuza dayanıklılık, dış ortam koşulları ve güneş ışığına dayanıklılık istendiğinde ideal çözüm sunar; Poliüretan zemin sistemlerini beton ve metal depoların kaplanmasından teras yalıtımına, asit ve alkali gibi korozif kimyasallara dayanıklılığa kadar istenilen alanlardan düz yüzey istenen alanlara kadar geniş bir uygulama yelpazesi ile sunmaktadır.  Spor sahalarında (squash salonları, basketbol, ​​hentbol vb.)  tercih edilme nedeni estetik, hijyenik, kaymaz ve hızlı temizlenebilir olmasıdır.

Sağladığı avantajlar ise

 • Püskürterek veya hazır halde yere serilme biçiminde kaplanabilmektedir.
 • Yüksek aşınma direnci, esneklik ve kaymaz yüzeyler sunar.
 • Ultraviyole ışınlarına dayanıklıdır, çatlama yapmaz, solmaz.
 • 90 C ve -30 C’ye kadar dayanıklıdır.
 • Kaplama sonrası hareket etmez.
 • Binaların içinde veya dışında kullanılabilir.
 • Toz tutmama özelliğine sahip bir kaplama çeşididir. 

Epoksi Zemin Kaplama

İç mekân döşeme için birçok farklı seçenek vardır. Son yıllarda popüler olan bir ürün de epoksi kaplamadır. Epoksi zemin sağlam, estetik ve kaymaz bir yapıya sahiptir.

Spor salonunuz için epoksi zemin kaplama, kullanımlarınız için büyük faydalar sunar. Spor tesisleri güvenli, temiz ve bakımı kolay olmalıdır.

Ev jimnastiği ve kişisel antrenman alanlarınızın en önemli parçalarından biri zeminleridir. Spor salonları, ağır yüklere ve egzersiz ekipmanlarına dayanabilen, ancak aynı zamanda temizlemesi ve bakımı kolay olan zeminlere ihtiyaç duyar.

Kısacası spor salonları ve spor sahalarının epoksi zeminlere ihtiyacı vardır. Spor salonu kullanmanın avantajlarından biri, herhangi bir rengi seçebilmenizdir.  Kırmızı ve sarı gibi enerji verici renklerin yanı sıra beyaz ve siyah gibi dama tahtası gibi desenler oluşturan renkleri de kullanabilirsiniz. Kişiye özel tasarım olarak spor salonları ve spor tesislerinin zeminlerine takımınızın renkleri, logonuz, bayrağınız veya şirket sembolünüz veya ambleminiz epoksi kaplama olarak uygulanabilir. Epoksi zemin boyası az temizlik ve bakım gerektiren ancak yüksek kalitede güvenlik ve estetik sunan bir yüzey kaplamadır. Spor salonlarındaki epoksi zemin kaplamaları, yaralanmalara neden olabilecek düşme ve kaymaları engeller. Ayrıca yoğun insan seslerini ve egzersiz ekipmanlarından gelen gürültüyü en aza indirir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?